Kısa Masallar

Yalancı Çoban


Yalancı Çoban Masalı

Bir zamanlar koyun sürüsünü tepeden seyretmekten sıkılmış bir çoban vardı. Kendince eğlenmek için, “Yardım edin, kurtlar sürüye saldırıyor! Yardım edin, kurtlar sürüye saldırıyor! Sürüyü dağıttılar!” diye bağırmaya başladı.

Çobanın çığlıklarını duyan köylüler, çobana yardım etmek ve koyunları kurtarmak için koşarak sürünün olduğu yere geldiler. Sürünün otladığını ve hiçbir şeyin olmadığını gördüler. Çoban, köylüleri kandırdığı için onlara gülüyordu.

Köylüler öfkeyle;

“Bu yaptığın hiç doğru değil. Bir daha asla böyle bir şey yapma!” dediler ve gittiler.

Ertesi gün çoban sürüleri otlatırken yine sıkılmıştı, köylüleri ikinci kez kandırmak için tekrar “Yardım edin, kurtlar sürüye saldırıyor! Yardım edin, kurtlar sürüye saldırıyor! Sürüyü dağıttılar!” diye bağırdı. Köylüler yine koşarak geldiler, sürü otlanıyordu, ortalıkta kurt falan yoktu. Köylüler kızgın bir şekilde çobanı ikinci kez uyardılar ve oradan ayrıldılar. Oğlan sürüyü izlerken, bir süre sonra gerçekten bir kurt sürüsü gördü ve kurtlar sürüye doğru gidiyorlardı. Yüksek sesle “Yardım edin, kurtlar sürüye saldırıyor! Yardım edin, kurtlar sürüye saldırıyor! Sürüyü dağıttılar!, yardım edin!” diye bağırmaya başladı.

Köylüler, çoban yine yalan söylüyor diyerek yardıma gitmedi. Akşam, çoban eve dönmeyince, köylüler ona ne olduğunu merak ettiler ve çobanın sürüyü otlattığı tepeye çıktılar. Çoban, bir ağacın altında oturup ağlıyordu. Köylülere;

“Kurtlar sürüye saldırdı, sizden yardım istediğimde neden gelmediniz? diye öfkeyle sordu. “Artık sürü dağıldı” dedi.

Köylülerin içinden bilge bir köylü ona yaklaştı ve şöyle dedi: “İnsanlar, doğruyu söyleseler bile yalancılara inanmazlar. Şimdi eve gidelim, yarın gün ağarınca koyunlarını ararız.”

Öğüt: Yalan söylemek insanlar arasındaki güveni zedeler. Yalancı biri doğruyu söylese bile kimse ona inanmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu