Kısa Masallar

Ağustos Böceği ile Karınca


Sevgili çocuklar, sizlere Ağustos Böceği ile Karınca Masalını anlatacağım.

Cırcır böceği olarak da bilinen Ağustos böceğinin işi gücü cırcır diye ötme, şarkılar söylemektir. Karınca ise, çalışkanlığıyla bilinir. Bu iki sevimli canlı arasında şöyle bir hikaye geçmektedir;

Günlerden bir gün, aylardan bir ay, yaz ayı gelmiş. Hele ağustos ayı gelince bizim Ağustos böceğine gün doğmuş. Yaz boyunca o tarla senin, bu bağ benim deyip saz çalmış, şarkılar söylemiş. Vakitlerin nasıl geçtiğine hiç aldırış etmiyormuş. Derken, birden bire karakış bastırmış, yiyecek bulamaz olmuş. Yaz boyunca hiç çalışmadığından dolayı erzak stoku da yapmamış. Kimden yardım isterim diye düşünürken, birden aklına komşusu karınca gelmiş. Karıncadır, çalışkandır şimdi kış hazırlığını yapmıştır diye komşusu karıncanın yanına gitmiş:
-“Karınca kardeş, ocağına düştüm, günlerdir açım, çok kötü haldeyim, biraz yiyecek ver de bu kışı geçireyim. Sana sözüm olsun yaz ayı gelince borcumu fazlasıyla öderim.” demiş.

Karınca iyidir, çalışkandır, yardımseverdir ama yersiz iyilik yapmayı da hiç sevmezmiş.
Karınca;
– Bir şey sormak istiyorum Bay Ağustos böceği, yaz boyunca ne yaptınız?
Ağustosböceği;
– Ne yapacağım karınca kardeş, saz çalıp şarkılar söyledim. Sayemde bütün orman halkı yaz boyunca güldü, eğlendi. Yanlış bir şey mi yaptım?
Karınca;
– Ne güzel ne güzel, çok iyi yapmışsınız. Yaz boyunca saz
Ama hep türkü söylemek olmaz;
Kışın da oynayın biraz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu