Kısa Masallar

Hansel ve Gretel

hansel ve gretel masalı
Hansel ve Gretel Masalı

Çok uzak ülkelerde Hansel ve Gretel adında iki kardeş yaşarmış. Babaları odunculuk yaparken, anneleri ise çocuklarla eğlenir, onlara güzel yemekler pişirirmiş. Oduncu olan babanın fazla parası yokmuş, bu yüzden biraz yoksullarmış. Biraz eski ama mutlu bir evleri varmış.

Bir gün anneleri çok hasta olmuş. Bundan sonra babası da kardeşlere yeni bir anne getirmeye karar vermiş. Ama ne yazık ki yeni gelen üvey anneleri, çok iyi bir kadın değilmiş.

Bir gece Hansel ve Gretel uyumuşken, oduncu ve yeni karısı konuşuyorlarmış. Gece tuvalete kalkan Hansel, ikisinin konuşmalarını duymuş. Dediklerine göre evde çok az yiyecek kalmış. Herkese yetmeyecekmiş. Buna çok üzülen Hansel, kardeşiyle birlikte ormana gitmiş. Giderken de kaybolmamak için cebine doldurduğu çakıl taşlarını boşaltarak gittiği yolun izini bırakmış. Akşam olunca taşları takip ederek kolayca evi bulmuş.

Ertesi gün kötü kalpli üvey anneleri, onların taş toplamasına izin vermemiş. Bu sefer de Hansel, cebinde kalan ekmek ufaklarını kullanmış. Yine kendi yolunda iz bırakan iki kardeş ormana doğru yol almış. Ama bu sefer aç hayvanlar ekmekleri yemiş. Böylece Hansel ve Gretel ormanda kaybolmuşlar.

Kaybolan iki kardeş, birbirlerine sımsıkı sarılmışlar. Beraber uyuyup, beraber yemek aramışlar. Hep yardım etmişler birbirlerine. Ormanda geçen birkaç günün ardından büyülü bir yere varmışlar. Burada kocaman bir ev; pastadan, şekerden ve ekmekten yapılmış. Zaten çok aç olan kardeşler hemen evin yanına gitmişler.

Hansel pastadan, Gretel ise şekerden yiyecekmiş. Tam ellerini uzattığı anda bir ses duymuşlar: “Kim benim evimi yiyor?” Kardeşler, biraz korksa da korktukları gibi olmamış. Çalıların arasından çok tatlı bir yaşlı kadın çıkagelmiş. Kardeşleri evine alıp güzelce karınlarını doyurmuş. Yoksul yaşayan Hansel ve Gretel, hayatlarında ilk defa böyle bir ziyafet çekmişler.

Akşam olmuş ve çok rahat yataklarda, yastıklarda uyumuşlar. Sabah olunca işler biraz değişmiş. Yaşlı kadın bir cadıya dönüşmüş. Meğer çocukları yakalamak için böyle bir tuzak kurmuş. Cadı, türlü oyunlar etse de çok akıllı olan Hansel ve Gretel ile baş edememiş. Kardeşler, cadının elinden kurtulmayı başarmışlar.

İki kardeş tekrar ormanda dolanmaya başlamış. Artık evlerini ve babalarını çok özlemişler. Derken o da ne! Evlerinin çok yakınında olan ırmağı görmüşler. Irmak boyunca koşmuşlar ve evlerine varmışlar. Babaları, çocukların kaybolmasına sebep olan üvey anneyi başka bir eve göndermiş. Hansel ve Gretel kardeşler de babalarına sımsıkı sarılmışlar. Bundan sonra hiç ayrılmadan hep mutu yaşamışlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu