Kısa Masallar

Rüzgar ile Güneş

Rüzgar ile Güneş Masalı

Günlerden bir gün, rüzgar ile Güneş sohbet etmeye başlamışlar. Rüzgar; “Vuvvv.. Vuvvv.. Ben çok güçlüyüm, sert esersem her yeri yerle bir edebilirim.” demiş.

-Güneş, ne yani istediğin her şeyi yapabileceğini mi sanıyorsun?

-Rüzgar, elbette istediğimi yapabilirim, ne sanıyorsun? Bak şimdi sana gücümü göstereceğim, şu yolda yürüyen adamı görüyor musun? diye Güneşe sormuş.

-Güneş, “Aşağı doğru bakmış, evet görüyorum.” demiş.

Rüzgar, kendinden emin bir şekilde:

-“İyice bak şimdi! O adamın paltosunu nasıl üzerinden çıkaracağım.” demiş.

Güneş:

-Haydi bakalım. Nasıl yapacaksın çok merak ediyorum deyip, bulutların ardına geçip rüzgarın ne yapacağını izlemeye koyulmuş.

Rüzgar var gücüyle esmiş, zavallı adam neye uğradığını şaşırmış. Aniden şiddetli bir rüzgara kapılmış, üşümeye başlamış. Rüzgar estikçe zavallı adam üşümüş, üşüdükçe de paltosunu sıkı sıkı tutmaya başlamış. Rüzgar bu duruma çok öfkelenmiş. Daha sert esmeye başlamış. Rüzgar sertleştikçe adamcağız paltosunu daha sıkı tutmuş. Rüzgar ne kadar sert esmişse de adamcağız da paltosuna o kadar çok tutuyormuş. Çünkü çok üşüyormuş.

Rüzgar ne yapmışsa adamın paltosunu çıkaramamış ve pes etmiş.

Güneş, rüzgara iyi bir ders vermek istemiş.

Rüzgar arkadaşım, “Biraz bekle, adamın paltosunu ben nasıl çıkaracağım gör.” demiş.

Güneş bulutların ardından yavaşça çıkmış. Sert ve soğuk rüzgarın ardından çıkan Güneşi gören adam, Güneşe doğru bakmış. Güneş de ona gülümsemiş. Çok geçmeden Güneş yeryüzünü iyice ısıtmış. Yer yüzü ısındıkça adam da ısınmış ve paltoya ihtiyacı kalmadığı için güneşe gülümseyerek paltosunu çıkarmış.

Güneş:

-Gördün mü sevgili dostum? Kibar olmak zorba olmaktan daha iyidir. Nezaket zorbalıktan çok daha güçlüdür diye arkadaşına büyük bir ders vermiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu