Ezop Masalları

Tilki ile Kartal


Bir ezop masalı olan Tilki ile Kartal Masalını Türkiye’nin çocuk masalları sitemizde online olarak ücretsiz okuyabilirsiniz.

Bir zamanlar, tilki ile kartal ormanda karşılaşıp arkadaş olmuşlar.
— Yuvalarımızı birbirine yakın yaparsak her gün görüşebiliriz, demişler.

Kartal, yuvasını yüksek bir meşe ağacının üzerine yapmış, yumurtaları olmuş, sonra da yumurtalarından da minik yavruları doğmuş. Tilki de meşe ağacının yanındaki kayın ağacının altına yuva yapmış, oracıkta yavruları dünyaya gelmiş.

Gel zaman git zaman, karnı acıkan tilki, yavrularına yiyecek bulmak için ormana gitmiş.

Kartal da yavruları için yiyecek aramış ama bir şey bulamadan yuvasına dönmüş. O esnada gözü tilkinin yavrularına ilişmiş. Tilki yavruları, kayın ağacının çevresinde oyun oynuyorlarmış. Tilkinin de yuvada olmadığını görünce bir an tilki ile aralarındaki arkadaşlığı, dostluğu unutmuş, koca kanatlarını çırparak tilki yavrularına doğru süzülüp yavrulardan birini kaptığı gibi yuvasına götürmüş. Bir vakit sonra tilki yuvasına gelmiş, yavrularından birinin yuvada olmadığını görünce ne yapacağını şaşırmış bir halde sağa sola koşmaya başlamış. Ne yapmışsa nafile yavrusunu bulamamış.

Tilki feryat figan ediyormuş ama kartal hiç oralı olmamış. Çok geçmeden birkaç avcı, avladıkları avı bir ateşte kızartıyorlarmış. Kızartılmış eti gören kartalın canı çok çekmiş. Hemen süzülüp avcıların kızarttığı etten bir parça alıp doğruca yuvasına gitmiş. O sırada et ile beraber bir ateş kıvılcımı da yuvasına götürmüş. Ateş kıvılcımı kartalın yuvasındaki ot ve çalılıkları tutuşturmuş. Kartal, henüz uçmayı bilmeyen yavrularını zor bela kurtarmış, tilkinin yavrusu da aşağı düşerek kurtulmuş.

Olayları aşağıdan izleyen tilki, kartala dönmüş:
— Eden bulur, kimsenin ahı kimsede kalmaz, demiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu